امنیت شبکه

امنیت  شبکه در سازمان (Network Security)  به تکنولوژی ها و خط مشی هایی گفته می شود که به منظور دفاع و محافظت از تمامی انواع شبکه ها، ترافیک شبکه، داده های مهم و با ارزش که ممکن است مورد هدف مهاجمین قرار گیرد، دسترسی های غیر مجاز و هر عاملی که موجب از بین رفتن داده ها گردد، ایجاد شده است. کلیه ی سازمان های مختلف بدون توجه به اندازه آن ها به منظور حفاظت از داده ها و زیرساخت های خود به امنیت شبکه نیاز دارند. امروزه سازمان ها بیش از گذشته به امنیت سایبری خود اهمیت می دهند زیرا به سادگی و با استفاده از فایروال ها می توان به امنیتی جامع در برابر تمامی انواع حملات و آسیب ها دست یافت.

امنیت شبکه باید به گونه ای اجرا شوند که از بخش های مختلف شبکه مانند Edge و Local Network محافظت به عمل آورد. آن چه بدیهی است این است که آسیب پذیری ها در همه جا وجود دارند؛ از دستگاه ها و داده ها گرفته تا کاربران و برنامه ها. از آن جا که سازمان ها با تهدیدات بالقوه بسیاری روبرو هستند، تاکنون هزاران ابزار مدیریت و امنیت شبکه جهت مقابله با آن ها ایجاد شده اند. حال با افزایش گزینه های انتخاب، بهتر است سازمان ها، رویکردی با پوشش دهی تهدیدات مختلف در بالاترین سطح امنیت که به صورت جامع نیز باشد را در اولویت خود قرار دهند.

اهمیت امنیت شبکه

دنیایامروز پر از تهدیدات است و  مدام در حال تغییر است؛ این تهدیدات طیف بسیار گسترده ای دارند، از حملات DDoS گرفته تا باج افزارها. (ransomware) نکته ای باید به آن توجه بسیار داشت این است که هیچ یک از تهدیدات و حملات سایبری پیچیده، علائم و نشانه ای مانند کند شدن سیستم به ما نشان نمی دهند. از این رو تمامی سازمان ها به امنیت شبکه نیاز اساسی دارند، زیرا حتی با کوچک ترین اختلال در زیرساخت های امنیت شبکه ای  مانند حتی یک دقیقه توقف یا تاخیر در ارائه خدمات، منجر به آسیب رساندن به اعتبار سازمان شده و یا کلا سازمان را زیر سوال می برد، گاها این تاثیرات به صورت ماندگار است. حملات سایبری فاجعه بار معمولا بدون نشانه و علائم و در عین حال بسیار قدرتمند هستند، به طوری که می توانند سازمان ها را مجبور به پرداخت باج های بسیار سنگین و فلج کننده نمایند، حتی گاهی سازمان ها دیگر نمی توانند به کار خود ادامه دهند.