اتاق سرور

اتاق سرور مولفه‌ها و خدمات عملیاتی و محیطی را برای راه اندازی سرورهای کلاس سازمانی فراهم می‌کند. به طور کلی، یک اتاق سرور ممکن است شامل 10 تا چند صد سرور باشد.

سرورهایی که در اتاق سرور قرار دارند معمولاً شامل اجزای اصلی CPU هستند و فاقد هر گونه نمایشگر یا دستگاه ورودی هستند. همه آنها می‌توانند از طریق یک سیستم مدیر سرور، که معمولاً در خارج از اتاق سرور یافت می‌شود، به صورت مرکزی قابل دسترسی و مدیریت باشند.

در صورت داشتن یا خرید سرور اتاق‌های سرور عمدتاً برای اجرای برنامه‌های کاربردی سازمانی استفاده می‌شوند که به منابع محاسباتی عظیم در زمان اجرا نیاز دارند، مانند نرم‌افزار بانکی، موتورهای جستجو یا برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی. یک اتاق سرور برای تامین برق مداوم و اضافی، برق پشتیبان/تناوب، روشنایی و تهویه مطبوع طراحی شده است و توسط یک یا چند مدیر سرور نظارت می‌شود.

علاوه بر این، اتاق‌های سرور معمولاً شامل محافظت در برابر زلزله، آتش‌سوزی و سایر بلایای طبیعی می‌شوند و باید به گونه‌ای طراحی شوند که توسعه را در خود جای دهد.

 

 

اجزای اتاق سرور

۱- بخش ساختمانی

مشخصات اتاق شامل دیوارهای عایق صدا، درهای بزرگ برای دسترسی به تجهیزات، کف ضد الکتریسیته ساکن برای جلوگیری از تخلیه الکترواستاتیک، و شمارش پنجره است که به امنیت سرور و کنترل دما کمک می‌کند.

۲- برق اتاق سرور

ملاحظات خنک‌کننده شامل توزیع هوای کف یا کانال‌های سقفی است که هوای خنک را به نقاط داغ یا پیکربندی راهروهای گرم/سرد که تهویه و بهینه‌سازی خنک‌کننده را ارتقا می‌دهد.

منابع برق اضافی – داشتن منابع برق اضافی نه تنها برای اطمینان از اینکه تجهیزات همیشه فعال و کار می‌کنند، مهم است، بلکه برای جلوگیری از نوسانات برق که می‌تواند به سرورها از جمله  و سایر موارد موجود در اتاق آسیب برساند، مهم است. جهت خرید سرور مجازی ایران با وب رمز تماس حاصل نمایید.

۳- تاسیسات اتاق سرور

ملاحظات پیشگیری از حریق شامل استفاده از سیستم های اطفاء حریق غیر مایع و درجه آتش سوزی مورد نظر برای اتاق های سرور است، به خصوص اگر کابل کشی از سقف یا کف عبور کند.

۴- تجهیزات اتاق سرور

ملاحظات تجهیزات شامل چگالی توان مورد نیاز (اندازه‌گیری شده بر حسب وات بر فوت مربع یا کیلووات در هر رک)، مهار لرزه‌ای و اتصال به زمین برق برای قفسه‌های سرور، فاصله اتاق لازم برای جابه‌جایی تجهیزات (با ارتفاع معمولی 9 فوت)، ارتفاع سقفی که می‌تواند در آن قرار گیرد.

تهویه مجرای بالاتر از فضای خالی اتاق، و گنجاندن حداقل یک تلفن در اتاق.

کاربرد اتاق سرور

در دنیای فناوری اطلاعات سازمانی، دیتا سنترهابرای ارتقا امنیت و پشتیبانی از برنامه‌ها و فعالیت‌های تجاری طراحی شده‌اند. مهمترین این موارد عبارتند از:

1-تامین امنیت اطلاعات در سیستم ها و داده های اختصاصی

2-مدیریت ارتباط با مشتریان CRM )

3-برنامه ریزی منابع سازمانی ( ERP ) و مدیریت پایگاه های داده

4-تهیه نسخه پشتیبان و پردازش کلان داده Big Data )

5-اتوماسیون فرآیندها با هوش مصنوعی و یادگیری ماشین Machine Learning )

6-پیاده سازی دسکتاپ مجازی، سرویس های ارتباطی و مدیریت پروژه

7-پشتیبانی از ایمیل و به اشتراک گذاری فایل

8-امکان استفاده از برنامه های کاربردی

رک اتاق سرور

اتاق‌های سرور می‌توانند مایل‌ها کابل و چندین رک سرور داشته باشند. طراحی اتاق به گونه ای که کابل‌ها به درستی از سقف یا زیر زمین عبور کنند، به جلوگیری از آشفتگی های بزرگ کمک می‌کند.

سرور

البته این اتاق قرار است میزبان سرورها از جمله سرور اختصاصی باشد. اینها می‌توانند سرورهای مستقل، سرورهای تیغه ای یا حتی تجهیزاتی برای سرورهای مجازی باشند. نگهداری صحیح همه آنها برای اطمینان از عملکرد صحیح آنها بسیار مهم است.

روتر

روترها، سوئیچ‌ها و سایر تجهیزات شبکه برای ارسال، دریافت و مسیریابی داده هایی که وارد و خارج از اتاق سرور می‌شوند ضروری هستند.

فایروال

اتاق های سرور هزاران یا حتی میلیون‌ها دلار تجهیزات از جمله سرور hp را در خود جای داده اند. علاوه بر این، داده های ذخیره شده در این اتاق‌ها می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. داشتن امنیت فیزیکی و فایروال لازم برای حفظ امنیت آن ضروری است

خدمات عمرانی اتاق سرور:

1-درب ضد حرق و ضد سرقت

2-کف و سقف کاذب

3-دیوار کاذب و دیوار پوش اپوکسی

4-شالی رک،لدر و سینی کابل

5-احداث چاه ارت استاندارد 

ser-server-room-data-center-raised-floor

تامین تجهیزات اتاق سرور:

1-مانیتورینگ شرایط محیطی

2-تهویه و کولینگ

3-اعلام و اطفای حریق

4-تابلو برق اتوماتیک

5-منبع تغذیه بی وقفه(UPS )

6-ژنراتور و مولد برق

7-دوربین مدار بسته

8-سیستم کنترل تردد