اجرای اتاق سرور

مراکز داده از چهار جز اصلی نیز تشکیل میشود که هر یک از آن ها بر اساس نیاز مشتریان انتخاب می شوند . اتاق سرور ها سرور را در بهترین شرایط نگهداری می کنند . هر یک از این سیستم ها هزینه اجاره به خصوصی برای مشتریان ایجاد می کنند.میزان سرعت پردازش، مقدار حافظه و ظرفیت موجود،اندازه هارد و… از مهمترین عوامل تاثیر گذار در قیمت راه اندازی اتاق سرور محسوب میشوند

برای تعیین هزینه خدمات راه اندازی اتاق سرور به چند مسئله مهم دقت داشته باشد:

1-در وهله اول حجم و ظرفیت مورد نیاز برای ذخیره سازی داده ها را بررسی کنید.

2-میزان نیاز تجاری در سیستم شبکه خود را مورد بررسی قرار دهید.

3-در این زمینه توجه به امکانات مورد نیاز نیز از اخمیت بالایی برخوردار می باشد

اصول طراحی data center:

در این‌جا پنج عامل اساسی وجود دارد که در زمان طراحی دیتاسنتر باید به آن‌ها توجه نمائید. به یاد داشته باشید که طراحی مرکز داده‌ی خود را به تیمی حرفه‌ای و کاردان بسپارید، در غیر این‌صورت احتمال رخ دادن مشکل در شبکه بالا خواهد رفت. شما می‌توانید جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر همین الآن با کارشناسان و متخصصین ما تماس گرفته و سؤالات خود را مطرح نمائید. همچنین می‌توانید اجرای پروژه‌ی مرکز داده‌ی خود را به ما بسپارید تا با رعایت اصول طراحی data center به شما کمک نمائیم تا صاحب یک مرکز داده‌ی کاملاً استاندارد شوید.

در ادامه با ما همراه باشید تا پنج عامل اساسی را که در زمان طراحی مرکز داده باید به آن توجه نمائید را توضیح دهیم.

برخورداری از سیستم UPS:

مراکز داده بیشتر توان خود را از شبکه برق دریافت می‌کنند. بسیاری نیز به شیوه‌های انرژی سبز مانند: برداشت انرژی خورشیدی برای تکمیل تأمین از شبکه و کاهش تأثیر بر محیط زیست روی می‌آورند. همچنین ضروری است که هر مرکز داده یک سیستم منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) داشته باشد تا از قطع برق جلوگیری نماید.

استفاده از خنک کننده در data center:

همه می‌دانیم که سرورها و سایر تجهیزات موجود در مراکز داده گرمای زیادی تولید می‌کنند. گرما نیز در تأسیسات جمع می‌شود و باید برای محافظت از تجهیزات دفع شود. در صورتی که از خنک کننده‌ها در مراکز داده استفاده نگردد، گرما به سرورها و سایر تجهیزات آسیب رسانده یا حتی می‌تواند باعث آتش‌سوزی گردد.

درنتیجه، در زمان طراحی دیتاسنتر، هر مرکز داده باید راه‌حل‌های خنک کننده‌ی کارآمد داشته باشد. راه حل‌های خنک کننده مختلفی وجود دارد و هر راه حلی با نیازهای متفاوتی همراه است.

در نظر گرفتن امنیت در زمان طراحی دیتاسنتر:

امنیت سایبری موضوعی پرطرفدار در گذشته‌ی اخیر بوده است. با این حال، حتی پیشرفته‌ترین اقدامات امنیت سایبری، بدون امنیت در محل برای مراکز داده‌ای که وب را نگه می‌دارند بی فایده است.

رخنه در مرکز داده، داده‌های حساس را در معرض خطر قرار می‌دهد. به این ترتیب، هر مرکز داده باید در برابر تهدیدات فیزیکی محافظت گردد. اقدامات امنیتی توصیه شده می‌توانند شامل موارد زیر باشند. از جمله:

  • حصار محیطی با استفاده از سنسورهای حرکتی و دوربین.
  • سیستم‌های امنیتی بیومتریک.
  • مأموران امنیتی.

و غیره.

مقیاس پذیری:

وب، روز‌به‌روز بزرگتر و بزرگتر می‌شود، بنابراین، تقاضا برای مراکز داده و راه‌اندازی دیتاسنتر به طور مداوم در حال افزایش است. مراکز داده‌ی موجود برای سرویس‌دهی، به زودی به پلتفرم‌های آنلاین بیشتری نیاز خواهند داشت. این مسئله به معنای در اختیار گرفتن سرورها و سایر تجهیزات بیشتر است. به این ترتیب، در زمان طراحی و ساخت مراکز داده باید مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری در نظر گرفته شود. بنابراین، هر مرکز داده باید هر زمان که لازم باشد آماده‌ی پذیرش ارتقاء باشد.

انتخاب مکانی استاندارد، جهت راه‌اندازی مرکز داده:

یک مرکز داده همچنین به یک محیط خارجی مناسب نیاز دارد. بنابراین، منطقه‌ی انتخابی باید عاری از هرگونه خطر باشد. برای انتخاب مکان ایده ‌آل عوامل مختلفی وجود دارد. هنگام بررسی مکان‌های بالقوه‌ی ایده آل، عوامل زیر را از لیست خود بررسی نمائید. از جمله:

  • بدون خطرات زمین شناسی زمینه‌ای.
  • نزدیکی به یک منبع برق قابل اعتماد.
  • نزدیکی به مشتریان محلی.
  • الگوهای آب و هوایی مطلوب.

و غیره.

عوامل دیگر عبارتند از: توسعه زیرساخت، حمل و نقل و هر چیز دیگری که ممکن است بر data center تأثیر بگذارد.

همچنین، تجزیه و تحلیل شرایط آب و هوایی و کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور که مرکز داده جدید در آن قرار دارد بسیار مهم است. این امر به تعیین مناسب‌ترین اقدامات خنک‌کننده، از جمله: واحدهای خنک‌کننده با آب، تبرید مکانیکی، تهویه‌ی مطبوع، خنک‌کننده‌ی طبیعی هوا، خنک‌کننده غیرمستقیم هوا، خنک‌کننده آدیاباتیک و غیره کمک می‌کند.