خودروی بدون راننده

خودروی بدون راننده

تکنولوژی

خودروهای بدون سرنشین وسیله نقلیه ای هستند که قادر به شناخت و تشخیص محیط اطراف خود بوده و با امنیت بالا بدون دخالت انسان به حرکت در می آیند. این خودروها برای شناخت محیط اطراف خود از ترکیبی از سنسورهای مختلفی، دوربین ها، رادارها و هوش مصنوعی استفاده میکند. سیستم های کنترل پیشرفته اطلاعات سنسور را برای شناسایی مسیرهای مناسب، جهت یابی و همچنین موانع و علائم مربوطه تفسیر می کنند.

در حال حاضر نقاط منفی درخصوص خودروهای بدون راننده وجود دارد که با تحقیقات بیشتر طی چند سال آینده برطرف خواهد شد. در هنگام بارندگی، سنسورهای روی سقف با مشکل مواجه می‌شوند و در هوای برفی، دوربین‌های این وسایل پوشانده شده و قادر به دیدن محیط اطراف نیستند.

خودرو های بدون سر نشین چگونه کار می کنند؟

برای اینکه یک خودرو بدون دخالت راننده قادر به حرکت، مسیریابی، پارک خودکار و توقف به موقع باشد، لازم است تا از سیستم های خودکار متنوعی برخوردار باشد .

فناوری‌های هوش مصنوعی سیستم های خودروهای خودران را تقویت می‌کنند. در این خودروها از ترکیبی از حسگرها، نرم‌افزار، رادار، جی‌پی‌اس، پرتوهای لیزر و دوربین‌ها برای جایگزینی فعالیت راننده کمک گرفته شده است.

سازندگان برای کنترل خودروهای خودران از حجم وسیعی از داده های تشخیص تصویر، همراه با یادگیری ماشینی و شبکه‌های عصبی، برای ساختن سیستم‌هایی کنترلی این خودروها استفاده می کنند. در فناوری به کار رفته در این خودرو ها، شبکه‌های عصبی الگوهایی را در داده‌ها شناسایی می‌کنند که با الگوریتم‌های یادگیری ماشینی تغذیه می‌شوند.

حجم بیشترین داده‌ها شامل تصاویر دوربین‌های خودروهای خودران است که به کمک آن ها چراغ‌های راهنمایی، سایر خودروها، حاشیه‌ راه‌ها، عابران پیاده، علائم خیابان‌ها و سایر بخش‌های هر محیط شناسایی می شوند.

جمع آوری و تحلیل داده ها ی دریافتی از محیط بیرون و پیش بینی مرحله بعدی رانندگی با این خودروها ، در کسری از ثانیه اتفاق می افتد. در حال حاضر خودروهای خودران در سطوح مختلفی از خودروهای عرضه شده اند که هر یک از آنها قابلیت های مختلفی را از سطح یک تا پنج به نمایش می گذارند.

خودروی بدون راننده

سطوح اتوماسیون خودروهای بدون سرنشین

سطح صفر، کنترل کامل دستی

در این سطح از سیستم، کنترل کامل خودرو مانند ترمز گرفتن، شتاب دادن و غیره بر عهده راننده خواهد بود.

سطح یک، کنترل سرعت یا فرمان با کمک راننده

در این سطح، سیستم وظیفه کنترل فرمان یا سرعت را برعهده دارد اما همزمان کنترل هر دو را برعهده ندارد. در این سطح راننده وظیفه سایر اعمال رانندگی را برعهده داشته و مسئولیت کامل در قبال پایش جاده و نقص فنی سیستم نیز برعهده وی می باشد. سیستم کروز خودروها نمونه ای از این سطح است.

سطح دو، کنترل خودکار نسبی

در خودرو بدون راننده سطح دو، سیستم کنترل فرمان را برعهده دارد، همچنین سایر اعمال مانند ترمز گرفتن و شتاب دادن را نیز انجام میدهد. مسئولیت مانورهای تاکتیکی مانند پاسخ به علائم رانندگی یا تغییر خط بیشتر به عهده راننده است.

 

 

سطح سه، کنترل خودکار با نیاز به حضور راننده

سیستم توانایی این را دارد که در شرایط درست بیشتر اعمال رانندگی شامل پایش محیط اطراف را مدیریت کند. این سیستم هنگام مواجهه با یک سناریو که نتواند آن را هدایت کند به راننده اجازه دخالت می دهد. راننده باید همیشه برای در دست گرفتن کنترل خودرو در دسترس باشد.

سطح چهار، کنترل خودکار در صورت تعریف شرایط

خودرو می تواند بدون گرفتن ورودی از انسان یا نظارت او عمل کند، ولی فقط تحت شرایط انتخابی که با فاکتورهایی مانند نوع جاده و ناحیه جغرافیایی تعریف می شود. راننده بهتر است تا وقتی که خودرو وارد بزرگراه می شود همه وظایف رانندگی را روی سطح خیابان انجام دهد.

سطح پنج، کنترل خودکار کامل

خودروی بدون راننده می تواند در هر جاده ای تحت هر شرایطی رانندگی کند. راننده انسان نیز می تواند با آن تبادل نظر کند. در این سطح تنها ارتباط راننده با خودرو به صرف وارد کردن مقصد است.

مزایای خودروهای بدون سرنشین

خودروهای بدون راننده ممکن است این شبهه را برای افراد بوجود آورد که به دلیل عدم وجود سرنشین در آن در برخی مسیرها موجب افزایش ترافیک در سطح شهر می شود. اما حتی اگر این اتفاق هم بیفتد مزایای وجود این مدل خودرو بر هیچکس پوشیده نیست. در ادامه به برخی از مهمترین مزایای خودروی بدون راننده پرداخته شده است:

امکان ارتباط با مرکز ترافیک

این نوع خودروها می‌توانند با یکدیگر در ارتباط باشند و از طرف دیگر نیز می‌توانند با مراکز کنترل ترافیک ارتباط بگیرند که این می‌تواند به کنترل ترافیک بسیار کمک کند.

قابلیت اشتراک گذاری با دیگران

از دیگر مزایای این نوع خودروها می‌شود به قابلیت اشتراک گذاری آن‌ها نام برد. بدین گونه که شما می‌توانید این نوع خودروها را با توجه به نیازتان با دیگران مشترک شوید. و فقط کافیست زمان کاری‌تان را از طریق یک اپلیکیشن به خودرو اطلاع دهید تا خود خودرو بین شما و دیگران در ارتباط باشد که این ویژگی باعث کنترل و مدیریت زمان می شود.

صرفه جویی در مصرف سوخت

بر اساس تحقیقاتی که موسسه طبیعت و مهندسی دانشگاه واشنگتن انجام داده است، روبات‌ها می‌توانند بین ۴ تا ۲۵ درصد در مصرف سوخت صرفه‌جویی به عمل آورند. مطالعاتی که در بزرگراه‌های کشور آمریکا و انگلستان صورت گرفته، نشان می‌دهد که اکثر تصادفات به خاطر خطاهای انسانی رخ می‌دهند. در آزمایشی که توسط خودروی بدون راننده گوگل انجام شد این وسیله نقلیه توانست ۷۰۰ کیلومتر را بدون هیچ‌گونه تصادف بپیماید.

مهمترین معایب خودروی بدون راننده

از جمله معایب خودروهای بدون سرنشین میتوان به موارد ذیل اشاره داشت:

خطای بالا در سرعت های زیاد

این نوع خودروها در صورت نیاز به حرکت با سرعت‌های بالا به دلیل مسائل اورژانسی دارای احتمال خطای محاسبات بسیار هستند. در نتیجه ممکن است به دلیل نقص فنی در یکی از اجزای پردازنده این نوع خودروها به‌ صورت کلی از کنترل خارج شوند.

عدم وجود قوانین معتبر برای خودروههای بدون راننده

از دیگر مشکلات بزرگ سر راه این نوع خودروها می‌توان به عدم وجود قوانین برای این نوع خودروها اشاره کرد، زیرا هر نوع پدیده اجتماعی نیاز به داشتن قانون دارد. وگرنه آن پدیده اجتماعی به‌خودی‌خود منجر به هرج ‌و مرج در اجتماع می‌شود.

مهم ترین امکانات و ویژگی های خودرو بدون راننده تسلا

خودروهای تسلا از امکانات متنوعی برخوردار هستند. بهره مندی از سیستم خلبان خودکار باعث می شود خودروهای تسلا سطوح مختلفی از قابلیت های خود ران را به نمایش بگذارند، قابلیت کامل خودرانی خودرو بدون سرنشین تسلا به خودرواین اجازه را می دهد تا با کنترل علائم ایست و ترافیک به صورت ایمن حرکت کند. برخلاف بسیاری از رقبا، شرکت تسلا سیستم های AV خود را بر اساس دید دوربین 360 درجه و سنسورهای اولتراسونیک تنظیم کرده است و از پردازش تصاویر به کمک هوش مصنوعی پیشرفته برای حرکت ایمن استفاده می کنذ. برخی از اصلی ترین قابلیت های خودرو بدون س ماشین تسلا که به سیستم تمام خود ران مجهز هستند عبارتند از:

سنسورهای اولتراسونیک

علاوه بر ۸ دوربین با زاویه دید ۳۶۰ و برد ۲۵۰ متری که امکان تشخیص فوق العاده ای به تسلا می بخشند این خودرو دارای دوازده حسگراولتراسونیک است که اجسام سخت و نرم را در مجاورت تشخیص می دهند. همچنین خودروهای تسلا مدل S و مدل X مجهز به راداری هستند که اطلاعات بیشتری در مورد جهان، مشاهده مه، گرد و غبار، باران شدید و حتی خودروی پیش رو ارائه می دهند.

 

 

سیستم کروز کنترل

سیستم Traffic-Aware Cruise Control قابلیت تنظیم سرعت خودرو را با ترافیک اطراف دهد. این سیستم با تنظیم موقعیت خودرو نسبت به موانع و علائم رانندگی از بروز تصادف جلوگیری می کند و مدیریت ترافیک را تسهیل می کند. سیستم کنترل کروز نقش مهمی در مدیریت ترافیک دارد و سرعت و جهت خود را به صورت خودکار مدیریت می کند این سیستم را می توان از طریق خلبان خودکار فعال یا غیر فعال کرد.

فرمان خودکار

در خودرو بدون سرنشین تسلا سیستم Auto Steer به هدایت در یک خط مشخص شده کمک می کند و از کروز کنترل آگاه از ترافیک استفاده می کند. این سیستم در واقع همان فرمان خودکار است که حرکات خودرو را با توجه به اطلاعاتی که از کروز کنترل و سایر حسگرها به دنیا می آورد کنترل می کند.

سیستم پارک اتوماتیک

همچنین فناوری خودرو بدون سرنشین تسلا با دارا بودن گزینه Start Autopark و تنظیم سرعت دنده و زاویه، فرمان ماشین شما را کنترل می کند تا با مانور در فضای پارکینگ به راحتی خودرو را پارک کنید.

 

پیمایش در Autopilot (بتا)

این ویژگی که بخشی از نرم افزار جدید FSD است به شما کمک می کند که با هدایت فعال خودرو از داخل رمپ به خارج از رمپ و تغییر مسیر درست در بزرگراه ها و معابر سریع تر به مقصد برسید. در واقع این امکان خلبان خودکار برای پیدا کردن و دنبال کردن کارآمدترین مسیر به مقصد شما طراحی شده است.

سیستم تشخیص علائم توقف و چراغ راهنمایی

خودرو بدون سرنشین تسلا به راحتی و به کمک سنسورها و رادارهایی که به آن ها مجهز شده است می تواند علائم و چراغ رانندگی را تشخیص دهد و به طور خودکار سرعت را کاهش دهد تا در صورت نیاز توقف ایمنی داشته باشید.

ایمنی خودکار

استفاده از سخت افزارها و نرم افزارهای قدرتمند در خودرو بدون سرنشین تسلا ایمنی آن را حدود چهل درصد بهبود بخشیده است. سیستم های تشخیصی در کنار و جلو بدنه خودرو هوشمند می تواند منجر به کاهش تصادفات و افزایش ایمنی شود . این سیستم ها شامل هشدار برخورد از جلو، هشدار برخورد جانبی ، سیستم تشخیص نقاط کور ، شتاب تنظیم شده بر اساس موانع احتمالی و.هستند که در نهایت ایمنی خودروهای خودران تسلا را تا حد زیادی افزایش داده اند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.