انتقال برق بیسیم

انتقال برق بیسیم

شرکت پارسیس شما را به مطالعه این مقاله دعوت می کند .

انتقال برق بیسیم :

انتقال بی‌سیم برق که به عنوان انرژی بی‌سیم یا شارژ بی‌سیم نیز شناخته می‌شود، انتقال انرژی الکتریکی از یک منبع برق به یک دستگاه الکتریکی بدون استفاده از هرگونه اتصالات فیزیکی است.

این فناوری ده‌ها سال است که وجود داشته است، اما اخیراً به دلیل افزایش وسایل نقلیه الکتریکی، دستگاه‌های تلفن همراه و تقاضای فزاینده برای منابع انرژی تجدید پذیر توجه بیش‌تری را به خود جلب کرده است.

برق بی‌سیم چگونه کار می‌کند؟

برق بی‌سیم بر اساس اصل القای الکترومغناطیسی کار می‌کند که شامل انتقال انرژی بین دو جسم از طریق یک میدان مغناطیسی است.

یک منبع انرژی، مانند یک پد شارژ، یک میدان الکترومغناطیسی تولید می‌کند که توسط یک دستگاه گیرنده، مانند گوشی هوشمند یا ماشین الکتریکی دریافت می‌شود.

انتقال نیرو زمانی اتفاق می‌افتد که دو دستگاه در محدوده همدیگر (معمولاً بین چند میلی‌متر تا چند سانتی‌متر) قرار بگیرند. دستگاه گیرنده دارای سیم پیچی است که به باتری یا سایر سیستم‌های الکتریکی متصل می‌شود. میدان الکترومغناطیسی روی این سیم پیچ تاثیر می‌گذارد و سپس به انرژی الکتریکی برای تغذیه دستگاه تبدیل می‌شود.

برق بیسیم

انتقال برق با استفاده از ماهواره خورشیدی

در این روش که یکی از شیوه‌های شدنی و وعده‌داده‌شده برای انتقال بی‌سیم برق محسوب می‌شود، ماهواره‌های خورشیدی که در مدار زمین قرار دارد، استفاده می‌شود. این ماهواره‌ها پس از دریافت نور خورشید آن را به‌نوعی انرژی تبدیل می‌کند که متشکل از  ریز امواج‌ها است.

سپس این ریزامواج‌ها به آنتنی در زمین یا مستقیماً به خود شبکه برق‌رسانی متصل می‌شوند. در مرحله بعدی امواج دریافت‌شده به شبکه برق‌رسانی مرکزی منتقل می‌شود و در آنجا به برق DC تبدیل و درنهایت الکتریسیته تولیدشده به بسته‌های انرژی تبدیل می‌شود که می‌توان آن‌ها را به‌راحتی به منازل منتقل و در یک منبع ذخیره‌سازی انرژی ذخیره کرد.

هر آنچه باید درباره انتقال بی سیم برق بدانید :

انتقال بی سیم برق را تا به حال شنیده اید؟ ایده بسیار جذابی است

تصور کنید برق را از شهری به شهر دیگر بدون نیاز به دکل های فشار قوی و کابل کشی در طول چندین کیلومتر منتقل کنید. بدین ترتیب می شود به همه مناطق دوردست و محروم جهان نیز برق رساند.

تصور کنید که بتوانید تمامی تجهیزات برقی و الکترونیکی منزل خود را از سیم های برق جدا کنید. رؤیایی که امروزه رنگ و بوی واقعیت گرفته است.

انتقال بیسیم برق یعنی چه؟

شبکه برق رسانی به کمک سیم و کابل برق را تقریباً در تمامی مکان ها می توانید مشاهده کنید. انتقال بی سیم برق رویایی بوده است که انسان از دیرباز در ذهن خود داشته است. اگر بتوان سیم کشی برق را حتی در فاصله های بسیار کم حذف کرد، تحول بزرگی در صنعت و زندگی روزمره احساس خواهید کرد.

انتقال بدون سیم انرژی یا برق به این شکل است که در آن انرژی الکتریکی از منبع بدون هیچ گونه اتصالی به مقصد مورد نظر منتقل می شود. از این تکنولوژی اغلب در مواقعی استفاده می شود که انتقال انرژی باید به صورت مداوم صورت بگیرد و استفاده از سیم و کابل ایده پرخطر و نامناسبی است.

 

برق بیسیم

تجهیزات مورد نیاز انتقال برق بیسیم

آنچه که واضح است، انتقال برق وایرلس به یک فرستنده و یک گیرنده احتیاج دارد. فرستنده که به شکل یک دکل یا برج است، به یک منبع انرژی همچون یک نیروگاه برق متصل است. در نیروگاه های برق ترانسفورماتور قدرت وظیفه انتقال انرژی را برعهده دارد.

باید بپذیریم که این دکل ها مثل هر دستگاه دیگری، دارای محدودیت جغرافیایی آنتن دهی هستند. پس ممکن است که برای انتقال برق بین دو نقطه، نیاز به نصب چندین دکل یا دستگاه تقویت آنتن دهی باشد.

گیرنده قاعدتاً باید یک باتری قابل شارژ باشد. این باتری متعلق به دستگاهی است که با برق کار می کند.

انتقال برق بیسیم

انتقال بی سیم برق برای دستگاه‌های مصرف‌کننده یک تکنولوژی نوظهور است اما اصول و اجزای اساسی آن جدید نیست. معادلات ماکسول حاکم بر هر جایی که برق و مغناطیس وجود دارد، هنوز صدق می کند و فرستنده‌ ها برای دریافت کنندگان تنها به شکل دیگر ارتباطات بی‌ سیم، انرژی می‌ فرستند.

با این حال، انتقال بی سیم برق متفاوت است. در آن هدف اولیه، انتقال خود انرژی به جای اطلاعات کدگذاری شده است.

میدان مغناطیسی درگیر در انتقال بدون سیم برق می‌تواند بسیار قوی باشد و ایمنی باید در نظر گرفته شود. قرار گرفتن در معرض تابش الکترومغناطیسی می‌ تواند یک نگرانی ایجاد کند.

این احتمال نیز وجود دارد که میدان های تولیدشده توسط فرستنده‌ های انتقال بی سیم برق در دستگاه‌های پزشکی اختلال ایجاد کنند.

اگر در زمینه پروژه های شبکه ، دیتا سنتر ، نظارت تصویری سوالی داشتید ، با شرکت پارسیس تماس بگیرید ، خوشحال می شویم که بتوانیم شما را راهنمایی کنیم .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.